Friday, February 3, 2023
Google search engine
Homeঅসমমৰিগাঁৱৰ বৰবৰী গাঁৱত দলং মেৰামতিৰ নামত ব্যাপক অনিয়ম

মৰিগাঁৱৰ বৰবৰী গাঁৱত দলং মেৰামতিৰ নামত ব্যাপক অনিয়ম

মৰিগাঁৱৰ বৰবৰী গাঁৱত দলং মেৰামতিৰ নামত ব্যাপক অনিয়ম। ডিজিটেল যুগতো আদিম অৱস্থাত থকা এখন দলঙৰ অৱস্থা চাওক! কেনেদৰে স্থানীয় ৰাইজে দাঙি পাৰ কৰাইছে এখন টমটম।
সাংবাদিকৰ কেমেৰাৰ সন্মুখতে দলঙত পৰিল এজন বাইক আৰোহি।
দৃশ্য দুটা চাই হয়তু ধৰিবই পাৰিলে আচল ঘটনাটো কি!
এতিয়া আহিছো মূল কথালৈ..
মৰিগাঁৱ জিলাৰ বৰবৰী গাঁও পঞ্চায়তত অৱস্থিত নৰসিংবৰী আৰু বহলাৰমুখৰ পৰা মৰিগাঁও সংযোগী পথটিত অৱস্থিত এইখন দলং এবছৰ নহওঁতেই জহি-খহি যাতায়ত কৰা সকলৰ বাবে কঢ়িয়াই আনিছে তীব্ৰ ভাবুকিৰ।
দলং খন নিৰ্মাণ হোৱা এক বছৰ নহওঁতেই মেৰামতিৰ দৰকাৰ হোৱাত মেৰামতিৰ কাম চলি থকা সময়তে ৰাইজে মাতিলে সাংবাদিক।সাংবাদিক অহা খবৰ পায়েই দলং মেৰামতি কৰি থকা মিস্ত্ৰী সকলে টালী টোপোলা বান্ধি মেৰামতিৰ বাবে অনা সামগ্ৰী সমূহ লৈ সাংবাদিকৰ সন্মুখতেই গাড়ী ভৰ্তি কৰি পলাল।
পলোৱাৰ কাৰণ কি এতিয়া জানো আহক: বৰবৰী গাঁৱত এইখন দলং মেৰামতিৰ কাম দুদিন ধৰি আৰম্ভ হৈছিল অতিকৈ নিম্ন মানৰ কাঠেৰে।যেনী টেনি ফোঁপোলা কাঠেৰে দলং মেৰামতি কৰা কথাটো স্থানীয় ৰাইজে গম পাই মাতিলে সাংবাদিক, সাংবাদিক অহা দেখি কাম বন্দ কৰি পলাল মিস্ত্ৰী সকল।
উপায়হীন হৈ স্থানীয় ৰাইজে দলং মেৰামতি কৰাৰ ঠিকা লোৱা ঠিকাদাৰ আৰু বিভাগীয় অভিযন্তাৰ বিৰুদ্ধে কৰিলে প্ৰতিবাদ।

এতিয়া প্ৰশ্ন হয়,অসম তথা ভাৰত চৰকাৰে ৰাইজৰ সুবিদাৰ্থে দলং,পথ আদি নিৰ্মাণ কৰা বাবে কোটি কোটি টকা অবন্টন কৰি দিয়ে।আৰু সেই ধনেৰেই উচ্চ উচ্চ অট্টালিকা তৈয়াৰ কৰে একাংশ দুৰ্নীগ্ৰস্ত ঠিকাদাৰ আৰু অভিযন্তাই।নিজৰ মুনাফা লাভৰ বাবে ৰাইজক মৃত্যুৰ মুখলৈ ঠেলি দিয়া এনেকুৱা দুৰ্নীতিগ্ৰস্ত ঠিকাদাৰ আৰু বিষয়া সকলৰ ওপৰত বিভাগীয় কৰ্তৃপক্ষই কি ব্যৱস্থা লব সেয়া সময়ত হব লক্ষণীয়।

Previous articleশীঘ্ৰেই কৰক পেন কাৰ্ড আৰু আধাৰ কাৰ্ড সংলগ্ন । নহলে পৰিব বিপদত বৰ্তমানেও পেন-আধাৰ সংযোগ কৰা নাই নেকি ? নতুন বছৰত নিষ্ক্রিয় হ’ব পাৰে আপোনাৰ পেন কার্ড (PAN Card) । এই সকীয়নি দিলে চেন্ট্রেল বোর্ড অৱ ডিৰেক্ট টেক্সে (CBDT) । আয়কৰ দপ্তৰৰ তৰফৰ পৰা টুইট কৰি জনোৱা হৈছে, পেন-আধাৰ সংযুক্তিকৰণৰ অন্তিম তাৰিখ ২০২৩-ৰ ৩১ মার্চ । ইয়াৰ ভিতৰত সংযুক্তিকৰণ নহ’লে পেন কার্ড অচল হৈ পৰিব । সেয়ে পলম নকৰাকৈ দ্রুত পেন-আধাৰ (Aadhar Card) সংলগ্ন কৰক । উল্লেখ্য, ২০২২ৰ ৩১ মার্চৰ ভিতৰত পেন-আধাৰ সংযুক্তিকৰণৰ অন্তিম দিন আছিল । এই সময়সীমাৰ ভিতৰত যিসকলে সংযোগ কৰা নাই তেওঁলোকে এহেজাৰ টকা জৰিমনা দিব লগা হৈছে । অৱশ্যে তেওঁলোকৰ পেনকার্ড নিষ্ক্রিয় হোৱা নাই । কিন্তু অহা মার্চৰ পাছত অচল হৈ পৰিব পেনকাৰ্ডসমূহ । ইতিপূর্বে একাধিকবাৰ পেন-আধাৰ সংযোগৰ সময়সীমা বৃদ্ধি কৰিছিল আয়কৰ বিভাগে । কিন্তু এইবাৰ সেই ম্যাদ বৃদ্ধি কৰা হোৱা নাই । অহা পাঁচ মাহৰ ভিতৰত এই দুই গুৰুত্বপূর্ণ নথি সংযুক্ত নকৰিলে কঠোৰ পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিব আয়কৰ বিভাগে। কেনেদৰে পেনকার্ডৰ স’তে আধাৰ নম্বৰ সংযুক্ত কৰিব ? আয়কৰ বিভাগৰ ৱেবছাইটত লগইন কৰক । ৱেবছাইটৰ কুইক লিংক অপছনত ক্লিক কৰক আৰু লিংক আধাৰ অপছনত ক্লিক কৰক । নতুন উইণ্ড’ খুলিব । তাত আধাৰ নম্বৰ, পেন নম্বৰ আৰু মোবাইল নম্বৰ দিব লাগিব । ‘আই ভেলিডেট মাই আধাৰ ডিটেলছ’-নামে এটা অপছন খুলিব । মোবাইলত অ’টিপি আহিব । সেই অ’টিপি দি ভেলিডেট অপছন ক্লিক কৰক । জৰিমনা দিব লাগিব এহেজাৰ টকা । তাৰ পাছতেই লিংক হৈ যাব আপোনাৰ পেন আৰু আধাৰ কার্ড ।
Next articleএখন চহৰ য’ত বাস কৰিব গলে পাব ২৫ লাখ টকা
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments