Friday, February 3, 2023
Google search engine
HomeHealth & Fitnessশীত কালত ৰাতিপুৱা কি খালে বিভিন্ন বেমাৰৰ পৰা ৰক্ষা পোৱা যায়

শীত কালত ৰাতিপুৱা কি খালে বিভিন্ন বেমাৰৰ পৰা ৰক্ষা পোৱা যায়

শীত কালত ৰাতিপুৱা কি খালে বিভিন্ন বেমাৰৰ পৰা ৰক্ষা পোৱা যায়

শীতৰ আগমনৰ লগে লগে শৰীৰক কাহ, চৰ্দি, গেষ্ট্ৰিক আৰু মূৰৰ বিষৰ দৰে স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাই ভাৰাক্ৰান্ত কৰি তোলে। সেইবাবেই এই বতৰত পুষ্টিকৰ খাদ্য আৰু সুস্থ জীৱন-যাপন অতি প্ৰয়োজনীয়। আয়ুৰ্বেদ বিশেষজ্ঞ ডাঃ দীক্ষা ভৱছাৰে কয় যে শীতকালত স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য সেৱন কৰাটো যিমানেই প্ৰয়োজনীয় সিমানেই স্বাস্থ্যকৰ আয়ুৰ্বেদিক পানীয় খোৱাটোও সমানেই গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ডাঃ দীক্ষা ভৱছাৰে কয় যে ই চুলি সৰা, মাইগ্ৰেইন, ওজন কমি যোৱা, হৰম’নৰ ভাৰসাম্য, ছুগাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা, ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা, কাহ আৰু চৰ্দি আদি বহু সমস্যা নিৰাময় কৰে। এই শীতকালীন পুৱাৰ পানীয় কেনেদৰে ঘৰতে প্ৰস্তুত কৰিব পাৰি জানো আহক।

* দুগিলাচ পানী

* ৭ৰ পৰা ১০টা নৰসিংহ পাত

* ৩টা আজোৱানৰ পাত

* ধনীয়া গুটি ১ চামুচ

* ১ চামুচ জিৰা

* এটা ইলাচিৰ গুড়ি

* ১ ইঞ্চি আদাৰ টুকুৰা কুটি ল’ব

এই শীতকালীন পানীয়টো বনোৱাটো অতি সহজ। ল’ৰা-ছোৱালীৰ পৰা বয়োজ্যেষ্ঠলৈকে যিকোনো ব্যক্তিয়েই এইটো সহজেই বনাব পাৰে। ইয়াৰ বাবে সকলো মছলা পানীত দি মধ্যমীয়া জুইত ৫ মিনিট উতলিব দি নমাই থ’ব। এতিয়া ঠাণ্ডা হ’লে চেকি খাব পাৰে। মাত্ৰ ১০০ মিলিলিটাৰ এই পানীয় এজন ব্যক্তিৰ বাবে যথেষ্ট। যদি আপুনি ওজন কমাব বিচাৰে তেন্তে এই পানীয়ত আধা নেমু মিহলালে লাভ কৰিব অলৌকিক ফল।

এই পানীয়ৰ উপকাৰিতা-

১. চিকিৎসকগৰাকীয়ে কয় যে তৰকাৰী পাতে চুলি সৰা আৰু তেজত চেনিৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। লগতে হিম’গ্লবিন উন্নত কৰে আৰু ওজন কমাবলৈ সহায় কৰে।

২. প্ৰদাহ, বদহজম, কাহ-চৰ্দি, ডায়েবেটিছ, হাঁপানী আৰু ওজন কমি যোৱাত আজোৱাইন সহায়ক।

৩. ডাঃ দীক্ষাই কয় যে এই পানীয়ত থকা জিৰা ছুগাৰ নিয়ন্ত্ৰণ, চৰ্বি ক্ষয়, এচিডিটি, মাইগ্ৰেইন, কলেষ্টেৰল আদিৰ বাবে উপকাৰী

৪. ইলাচি মোচন ছিকনেছ, বমি, মাইগ্ৰেইন আনকি ছাল আৰু চুলিৰ বাবেও উপকাৰী। কাৰণ ইয়াত এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে।

৫. এই শীতকালীন পানীয়ত দিয়া আদাই সকলো ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে আৰু বদহজম, গেছ, ভোক কমি যোৱা আদি সমস্যা দূৰ কৰাত কৰে।

বিশেষজ্ঞৰ মতে এই সহজ উপাদানটো নিয়মীতভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিলে ইয়াৰ বহুতো উপকাৰী ফল পোৱা যায়। তেওঁ কয় যে এই পানীয়ই বিপাকীয় ক্ৰিয়া বৃদ্ধি কৰে আৰু চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ সমান্তৰালকৈ ডাঃ পুনীতে কয় যে এই পানীয়ই কেন্সাৰৰ দৰে বিপজ্জনক ৰোগতো সহায় কৰে কাৰণ ইয়াত বহুতো এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments