Monday, January 30, 2023
Google search engine
HomeHealth & Fitnessফেটি লিভাৰ ৰোগৰ কাৰণ কি? কি খালে ফেটি লিভাৰ সুস্থ হৈ থাকে

ফেটি লিভাৰ ৰোগৰ কাৰণ কি? কি খালে ফেটি লিভাৰ সুস্থ হৈ থাকে

ফেটি লিভাৰ ৰোগৰ কাৰণ কি? কি খালে ফেটি লিভাৰ সুস্থ হৈ থাকে

ফেটি লিভাৰ দুবিধ-এলক’হলিক ফেটি লিভাৰ আৰু নন-এলক’হলিক ফেটি লিভাৰ। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে প্ৰথমটো অত্যাধিক মদ্যপানৰ বাবে আৰু দ্বিতীয়টো সুৰাৰ বাহিৰেও আন বহু কাৰণতো হ’ব পাৰে। ফেটি লিভাৰ হোৱাৰ আন কাৰণসমূহ হ’ল চৰ্বিযুক্ত খাদ্য আৰু কাৰ্বহাইড্ৰেট অধিক পৰিমাণে গ্ৰহণ কৰা, ডায়েবেটিছ ৰোগ আৰু শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপৰ অভাৱ।

ফেটি লিভাৰৰ লক্ষণসমূহ কি কি? চিন্তনীয় কথাটো হ’ল যে প্ৰথম অৱস্থাত মানুহৰ এই ৰোগৰ কোনো লক্ষণ দেখা নাযায়, কিন্তু শেষত, বমি, ভাগৰ, অস্থিৰতা আৰু অসুস্থতা অনুভৱ কৰে। ফেটি লিভাৰৰ ৰোগৰ চিকিৎসা কি? এই অৱস্থাৰ চিকিৎসাৰ বাবে চিকিৎসা বিজ্ঞানত বহুতো ঔষধ উপলব্ধ যদিও জীৱনশৈলীৰ কিছু পৰিৱৰ্তন আৰু ঘৰুৱা উপায়েৰেও ইয়াৰ পৰা সকাহ পাব পাৰি।

এই ৬টা বস্তু খালে লিভাৰ হৈ থাকে সুস্থ-সবল

১) আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰঃ ফেটি লিভাৰৰ অন্যতম ফলপ্ৰসূ ঘৰুৱা উপায় হ’ল আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ। ই লিভাৰত জমা হোৱা চৰ্বি হ্ৰাস কৰি ওজন কমোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও প্ৰদাহ কমাই লিভাৰৰ সুস্থ কাৰ্য্যক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। মাত্ৰ এচামুচ আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ গৰম পানীৰ লগত মিহলাই দিনটোত দুবাৰকৈ খাদ্য খোৱাৰ আগতে খাব লাগিব। ইয়াত মৌও মিহলাই সোৱাদ বঢ়াব পাৰে। দুমাহৰ বাবে এইদৰে খালে ভাল পাব।

২) নেমুঃ নেমুত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন চি আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে যিয়ে যকৃতত গ্লুটাথিয়ন উৎপন্ন কৰাত সহায় কৰে। এই এনজাইমে লিভাৰত থকা বিষাক্ত পদাৰ্থ নিষ্ক্ৰিয় কৰে। মাত্ৰ এগিলাচ পানীত নেমু এটা চেপি দিনে দুই-তিনিবাৰ কেইসপ্তাহমান খাব লাগিব। ই লিভাৰত জমা হোৱা চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।

৩) গ্ৰীণ টিঃ গ্ৰীণ টিত উচ্চ ঘনত্বৰ কেটেচিন থাকে, যিয়ে লিভাৰৰ কাৰ্য্যক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু অ-মদ্যপানীয় লিভাৰৰ ৰোগ থকা লোকৰ চৰ্বি জমা হোৱাত বাধা দিয়ে। ই লিভাৰত চৰ্বি জমা হোৱাত বাধা দিয়ে আৰু লগতে ইয়াৰ কাৰ্য্যও উন্নত কৰে। চৰ্বিযুক্ত লিভাৰৰ ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ নিয়মিতভাৱে ৩ৰ পৰা ৪ কাপ গ্ৰীণ টি খাব লাগে।

৪) হালধিঃ হালধিত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে, যিয়ে প্ৰাকৃতিকভাৱে ফেটি লিভাৰ ৰোগৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰে। হালধিয়ে শৰীৰৰ চৰ্বি গলোৱাৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু লিভাৰত চৰ্বি জমা হোৱাত বাধা দিয়ে। দুগিলাচ পানীত এক চতুৰ্থাংশ চামুচ হালধি মিহলাই খাব লাগে। ফেটি লিভাৰ ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ দৈনিক হালধি পানী খাব লাগে।

৫) অমিতাঃ ফেটি লিভাৰ ৰোগৰ অন্যতম প্ৰধান কাৰণ হ’ল চৰ্বিযুক্ত খাদ্য খোৱা। আয়ুৰ্বেদৰ মতে অমিতা আৰু ইয়াৰ গুটি দুয়োটাই চৰ্বি জ্বলোৱাত ফলপ্ৰসূ। যাৰ ফলত ফেটি লিভাৰৰ ৰোগ প্ৰাকৃতিকভাৱে প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপুনি প্ৰতিদিনে মৌৰ সৈতে এটুকুৰা অমিতা খাব পাৰে। ইয়াৰ গুটি পিহি পানীত মিহলাই নিতৌ খাবও পাৰে।

৬) আমলখিঃ ফেটি লিভাৰ ৰোগৰ আন এক ফলপ্ৰসূ ঘৰুৱা উপায় আমলখি। ইয়াৰ ফলত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন চি থাকে আৰু এই অপৰিহাৰ্য ভিটামিনে লিভাৰৰ সঠিক কাম-কাজ নিশ্চিত কৰে। ই লিভাৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আঁতৰায়। আমলখি কেঁচাকৈ খাব পাৰে বা ৰন্ধা সময়ত খাদ্যত যোগ কৰিব পাৰে।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments