Monday, January 30, 2023
Google search engine
Homeগুৰুত্বপূৰ্ণবুকুৰ বিষ হলে কেনেকৈ জানিব হাৰ্ট এটেক নে গেছৰ সমস্যা

বুকুৰ বিষ হলে কেনেকৈ জানিব হাৰ্ট এটেক নে গেছৰ সমস্যা

বুকুৰ বিষ হলে কেনেকৈ জানিব হাৰ্ট এটেক নে গেছৰ সমস্যা

পৰিৱৰ্তনশীল সময়ৰ সৈতে মানুহৰ খাদ্য আৰু জীৱনশৈলী সলনি হৈছে। দুৰ্বল জীৱনশৈলীৰ বাবে আমাৰ বহুতো গুৰুতৰ স্বাস্থ্য সমস্যা হ’বলৈ ধৰিছে। প্ৰায়ে মানুহে তেওঁলোকৰ বুকুৰ বিষ গেছৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নে ই হৃদৰোগ সেই বিষয়ে বিভ্ৰান্ত হয়। বহুসময়ত মানুহে হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাক গেছ বুলি উপেক্ষা কৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকে মাৰাত্মক পৰিণামৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হয়। গেছ সম্পৰ্কীয় বিষ নে হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যা এই বিষয়ে কেনেকৈ গম যাব এই বিষয়ে আপোনালোকক জনাবলৈ লৈছোঁ।

কেতিয়াবা হাৰ্ট এটেক আৰু গেছৰ মাজৰ পাৰ্থক্য কোৱা কঠিন হয়। কাৰণ দুয়োটাতে বুকুত তীব্ৰ বিষ হয়। গেছৰ ফলত হোৱা বিষ বুকুৰ মাজত হয়, আনহাতে হাৰ্ট এটেকৰ সময়ত মানুহৰ বুকুৰ বাঁওফালে তীব্ৰ বিষ হয়।

হাৰ্ট এটেক কি?

শৰীৰৰ ধমনীবোৰত মেদ জমা হোৱাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ ধমনীবোৰো আক্ৰান্ত হয়, যাৰ ফলত ধমনীবোৰ ঠেক হৈ পৰে আৰু ৰক্ত সঞ্চালনত বাধাৰ সৃষ্টি হয়। যিহেতু ৰক্ত সঞ্চালন হ্ৰাস হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে বা হঠাতে বন্ধ হয়, ইয়াৰ ফলত হাৰ্ট এটেক হয়। ইয়াক কাৰ্ডিয়াক এৰেষ্ট বুলিও কোৱা হয়।

হাৰ্ট এটেকৰ লক্ষণ-

১. উদ্বিগ্নতা
২. উশাহ লোৱাত অসুবিধা
৩. পাতল পাতল অনুভৱ কৰা
৪. বুকুৰ বিষৰ লগতে তীক্ষ্ণ চাপ

গেছৰ লক্ষণ-

১. পেট ফুলা
২. টেঙা টেঙা ভাৱ অহা
৩. ভোক নোহোৱা
৪. ওকালি অহা
৫. গেছৰ বিষ প্ৰায়ে বুকুৰ লগতে পেটতো থাকে

হাৰ্ট এটেক আৰু গেছৰ বিষৰ মাজত পাৰ্থক্য কি?

◾️গেছৰ সমস্যাৰ ফলত হোৱা বিষ বুকুৰ লগতে মূৰত হয়, কিন্তু হাৰ্ট এটেকৰ সময়ত বুকুৰ বাঁওফালে এই বিষ দ্ৰুত হয়।

◾️গেছৰ সমস্যা মুখ্যতঃ খাদ্যৰ বাবে হয়, কিন্তু উচ্চ ৰক্তচাপ, চাপ, মধুমেহ আৰু মেদবহুলতাৰ বাবে হাৰ্ট এটেক হ’ব পাৰে।

◾️যদি আপুনি গোটেই দিনটো একো খোৱা নাই, তেনেহ’লে ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ গেছৰ বিষৰ সমস্যাও হ’ব পাৰে। আনহাতে ধমনী অৱৰুদ্ধ হোৱাৰ ফলত হাৰ্ট এটেক হয় আৰু বুকুত তীব্ৰ বিষ আৰম্ভ হয়।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments