Friday, February 3, 2023
Google search engine
Homeজীৱনকালআনৰ পত্নী চুৰি কৰি বিয়া পতা হয় এখন ঠাইত

আনৰ পত্নী চুৰি কৰি বিয়া পতা হয় এখন ঠাইত

আনৰ পত্নী চুৰি কৰি বিয়া পতা হয় এখন ঠাইত

সমগ্ৰ বিশ্বতে বিভিন্ন ধৰণৰ পৰম্পৰা পালন কৰা হয়। বহু জনগোষ্ঠীয়ে এতিয়াও শ শ বছৰ পুৰণি পৰম্পৰা মানি চলি আছে। বিবাহ সন্দৰ্ভত প্ৰতিখন দেশতে বহুতো পৰম্পৰা পালন কৰা হয়। আজি আমি আপোনালোকক এনে এখন দেশৰ পৰম্পৰাৰ বিষয়ে ক’ম য’ত মানুহে বিয়াৰ বাবে আনৰ পত্নী চুৰি কৰে। এই অদ্ভুত পৰম্পৰা পশ্চিম আফ্ৰিকাৰ এটা জনগোষ্ঠীৰ অন্তৰ্গত। ইয়াত বিয়া পাতিবলৈ মানুহে আনৰ পত্নী চুৰি কৰে। আচলতে ইয়াত এটা প্ৰথা আছে যে মানুহে ইজনে সিজনৰ পত্নী চুৰি কৰি তাৰ পিছত বিয়া পাতে। এই অনন্য পৰম্পৰাৰ কাৰণো অনন্য।

পশ্চিম আফ্ৰিকাৰ ৱোডাবে জনগোষ্ঠীত এনে পৰম্পৰা পালন কৰা হয়। এই ধৰণৰ বিবাহ হৈছে এই জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলৰ পৰিচয়। এই জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলৰ প্ৰথম বিবাহ পৰিয়ালৰ সদস্যৰ ইচ্ছামতে কৰা হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, কিন্তু এই সমাজৰ মানুহেও দ্বিতীয় বিবাহ কৰে। ইয়াৰ মানুহে দ্বিতীয় বিবাহ পাবলৈ আনৰ পত্নী চুৰি কৰে। যদি সি এই কামটো নকৰে তেতিয়া সি আকৌ বিয়া পাতিব নোৱাৰে।

এই পৰম্পৰাক আগুৱাই নিবলৈ এই জনগোষ্ঠীৰ লোকসকলে প্ৰতি বছৰে গেৰেউল উৎসৱৰ আয়োজন কৰে। এই অনুষ্ঠানৰ সময়ত ল’ৰাবোৰে সাজ-পোছাক পৰিধান কৰি মুখত ৰং কৰে। ইয়াৰ পিছত গণ অনুষ্ঠানত নৃত্য আৰু বিভিন্ন অনুষ্ঠান কৰি আনজনৰ পত্নীক আকৰ্ষণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা হয়।

কিন্তু যুৱক-যুৱতীসকলে এই কথা মনত ৰাখিব লাগিব যে তেওঁলোকে আকৰ্ষণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা মহিলাগৰাকীৰ স্বামীয়ে এই বিষয়ে সচেতন হোৱা উচিত নহয়। এনে কৰাৰ পিছত যেতিয়া এগৰাকী মহিলাই পুৰুষৰ সৈতে পলাই যায় আৰু যেতিয়া সমাজৰ মানুহে তেওঁক বিচাৰি পায়। পিছত লগ পোৱাৰ লগে লগে দুয়োৰে বিয়া হয়। এই সম্প্ৰদায়ৰ মানুহে এই বিবাহক প্ৰেমৰ বিবাহ হিচাপে স্বীকৃতি দিয়ে।
এখন অদ্ভুত গাওঁ, ছোৱালীৰ ১২ বছৰ হলে ল’ৰালৈ পৰিণত হয় ছোৱালীবোৰ

ছোৱালীবোৰ ডাঙৰ হোৱাৰ লগে লগে ল’ৰালৈ পৰিণত হয়

পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ৰহস্যময় গাঁও! য’ত ছোৱালীবোৰ ডাঙৰ হোৱাৰ লগে লগে ল’ৰালৈ পৰিণত হয়

ল’ৰা-ছোৱালীৰ বাবে যৌৱনকাল এটা অদ্ভুত সময়। ইয়াৰ সময়ত যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাত গধুৰ হ’বলৈ ধৰে আৰু মেজাজত তীব্ৰ দোলাচল হয়। আজি আমি আপোনালোকক এনে এখন ৰহস্যময় গাঁৱৰ কথা ক’ম, য’ত এটা বয়সৰ পাছত ছোৱালীবোৰ ল’ৰালৈ পৰিণত হয়। লা চেলিনাছ ভিলেজ হৈছে ডমিনিকান ৰিপাব্লিকৰ এখন গাঁও। এই গাঁৱৰ আটাইতকৈ আচৰিত কথাটো হ’ল এটা নিৰ্দিষ্ট বয়সৰ পাছত ইয়াৰ ছোৱালীবোৰৰ লিংগ সলনি হয়। ইয়াৰ পিছত তাই ল’ৰা হৈ পৰে।

ডেইলী মেইলৰ বাতৰি অনুসৰি ডমিনিকান ৰিপাব্লিকৰ এখন গাঁও আছে লা চেলিনাছ ভিলেজ। এই গাঁৱৰ আটাইতকৈ আচৰিত কথাটো হ’ল এটা নিৰ্দিষ্ট বয়সৰ পাছত ইয়াত কিছুমান ছোৱালীৰ লিংগ সলনি হয়। ইয়াৰ পিছত তাই ল’ৰা হৈ পৰে। আনকি বিজ্ঞানীসকলেও এই ৰহস্যৰ উলিয়াব পৰা নাই।

১২ বছৰ বয়সতে পৰিৱৰ্তন ঘটে

এই গাঁৱৰ বহু ছোৱালী ১২ বছৰ বয়সত ল’ৰালৈ পৰিণত হয়। ছোৱালী ল’ৰা হোৱাৰ ‘ৰোগ’ৰ বাবে এই গাঁৱৰ মানুহবোৰ অতিশয় বিচলিত হৈয়েই থাকে। এই গাঁওখন সাগৰৰ পাৰত অৱস্থিত। ইয়াৰ জনসংখ্যা প্ৰায় ৬ হাজাৰ। অনন্য আচৰিতৰ বাবেই এই গাঁওখন সমগ্ৰ বিশ্বৰ গৱেষকৰ বাবে গৱেষণাৰ বিষয় হৈয়েই আছে। চিকিৎসকে কয় যে ই এক ‘জেনেটিক ডিছঅৰ্ডাৰ’।

এই ৰোগত আক্ৰান্ত শিশুক স্থানীয় ভাষাত ‘ছ্যুড’হাৰ্মাফ্ৰ’ডাইট’ বুলি কোৱা হয়। অনুগ্ৰহ কৰি কওক যে যিসকল ছোৱালীৰ এই বিকাৰ হৈছে, তেওঁলোকৰ এটা বয়সৰ পিছত তেওঁলোকৰ শৰীৰৰ অংগবোৰ পুৰুষৰ দৰে হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। য’ত ছোৱালীৰ মাত পাতল হয়, তাত সিহঁতৰ মাত গধুৰ হ’বলৈ ধৰে।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments