Friday, February 3, 2023
Google search engine
Homeগুৰুত্বপূৰ্ণআপোনাৰ সন্তানক সাতটা কি গুণ সৰুৰে পৰা শিকোৱাৰ অভ্যাস কৰিব

আপোনাৰ সন্তানক সাতটা কি গুণ সৰুৰে পৰা শিকোৱাৰ অভ্যাস কৰিব

আপোনাৰ সন্তানক সাতটা কি গুণ সৰুৰে পৰা শিকোৱাৰ অভ্যাস কৰিব ?

এটি শিশু দেশৰ ভৱিষ্যতৰ নাগৰিক । সৰুৰে পৰাই শিশুক কিছু ভাল অভ্যাস গঠন কৰিবলৈ শিকালে এসময়ত তেওঁ এজন সফল নাগৰিক হ’ব পাৰিব । শিশুৰ শিক্ষাৰ প্ৰথমক্ষেত্ৰ হৈছে নিজৰ ঘৰখন । ঘৰখনৰ পৰাই শিশুৰ শিক্ষা জীৱন আৰম্ভ হয় । গতিকে ঘৰখনৰ জেষ্ঠ্য সকলে শিশুক এই
সাতটা গুণ শিকোৱা একান্তই আৱশ্যক
(ক) সহযোগিতা : সহমৰ্মিতা বা সহযোগিতা এই অভ্যাস সৰুৰে পৰা এটি শিশুক শিকাব লাগে । যিহেতু ই হৈছে এক অপৰিহাৰ্য মানৱীয় বৈশিষ্ট্য । যি ভৱিষ্যতলৈ শিশুটিক সকলোৰে লগত সহযোগ কৰাৰ ক্ষমতা প্ৰদান কৰিব । সহযোগিতা হৈছে সম্প্ৰীতিৰ পৰিচয় । সম্প্ৰীতিৰ অবিহনে কেতিয়াও এখন সমাজত শান্তি -শৃংখলা অটুট নাথাকে ।

(খ) ভাগ-বতৰা কৰা : মানুহ সামাজিক প্ৰাণী । সমাজত বাস কৰিবলৈ প্ৰতিজন মানুহে ভাগ-বতৰা কৰা মনোভাৱ থাকিব লাগে । গতিকে এটি শিশুক সৰু অৱস্থাতেই যিকোনো বস্তু ভাগ-বিতৰণ কৰি খোৱাৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিবলৈ চেষ্টা কৰিব লাগে । যি অভ্যাসে মানুহক সমাজমুখী হোৱাত সহায় কৰে ।

(গ) শুনাৰ অভ্যাস : এটি শিশুক প্ৰথমৰ পৰাই আনৰ কথা শুনিবলৈ শিকাব লাগে । জীৱনত যিকোনো ক্ষেত্ৰতে অহা সমস্যাৰ মুখামুখি হ’বলৈ প্ৰথমে শুনি মন্তব্য দিলে , বিপদত পৰাৰ ভয় নাথাকে । যি অভ্যাসে শিশুটিক ধৈৰ্য আৰু সহনশীল হ’বলৈও শিক্ষা দিব লগতে এই অভ্যাসে এজন ভাল মানুহ হোৱাটো সহায় কৰিব।

(ঘ) সামাজিকতা : শিশুক আন মানুহৰ লগত মিলা-প্ৰীতিৰে সহবাস কৰিবলৈ শিকাব লাগে । আনৰ কথাত বাধা নিদি আনৰ মতামতক সন্মান কৰিব শিকালে ভৱিষ্যতে সমাজৰ সৈতে মিলি থকাতো সুবিধা হয় ।

( ঙ) চাপৰ সন্মুখীন হ’বলৈ শিকাব লাগে : সৰুতেই শিশুক চাপৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ শিকাব লাগে । যিহেতু মানুহৰ জীৱনত সুখ আৰু দুখ দুয়োটাই আহে । দুখৰ চাপ সহ্য কৰিব পাৰিলেহে সুখ প্ৰাপ্তি হয় । কোনো কাৰণত মন ভাৰাক্ৰান্ত হলে শান্ত কৰিবলৈ চাপ অতিক্ৰম কৰিবই লাগিব ।

(চ) অনুপ্ৰাণিত কৰা : অনুপ্ৰাণিত কেৱল নিজৰ শিশুকে নহয় । আনৰ কামকো অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ শিশুক সৰুৰে পৰা শিকাব লাগে । সৰুতে এই শিক্ষা পালে ভৱিষ্যতলৈ অহা কঠিন সময়ক সহজে অতিক্ৰম কৰিব পাৰিব ।

(ছ) আনক তুচ্ছ-তাচ্চিল্য কৰিব নেলাগে : শিশু অৱস্থাৰ পৰাই আপোনাৰ শিশুটিক আনক তুচ্ছ-তাচ্চিল্য কৰিবলৈ নিদিব । আনক তুচ্ছ-তাচ্চিল্য কৰা যে বেয়া , সেইকথা সৰুতেই শিকাব লাগে ।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments